021226696495 info@vavcohvac.com

چیلر تراکمی

چیلرتراکمی یا همان آب سرد کن دستگاهی است که برای تهیه آب سرد یا به عبارتی برای سرمایش ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

برای آفت دما به مقدار زیاد و بصورت ناگهانی در چیلر ها با استفاده از کمپرسور فشار مبرد را به اندازه دمای کندانس بالا برده و در شیر انبساط به طور ناگهانی فشار را پایین می آورند.

چیلر های تراکمی در دو نوع چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک موجود می باشند.

چیلر تراکمی از چهار قطعه اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور ساخته شده است.

قیمت چیلر تراکمی

شرکت والا اندیشان توسط دانش امروزی و سابقه درخشانی که دارد در عرضه و فروش سیستمهای تهویه بسیار موفق است.
عوامل موثر در تعیین قیمت چیلر تراکمی عبارتند از: منبع انرژی، مکان نصب، برند دستگاه، نوع کمپرسور، میزان ظرفیت، میزان سرمایی که تولید میکند و صنعتی که قرار است مورد استفاده قرار گیرد.
از نظر ساختار کمپرسور دارای محفظه‌ای است که دارای تیغه دوار است. اواپراتور و کندانسور نیز از مبدلهای حرارتی رایج هستند.
شیر انبساط هم که جزء دیگر چیلر تراکمی است.
قیمت هر کدام از این تجهیزات در محاسبه قیمت چیلر تراکمی نقش دارد.
در واقع قیمت چیلر تراکمی بر اساس هر تن تبرید یا هر تن هوای تازه تعیین می‌گردد‌.با توجه به اینکه چیلر های تراکمی با ظرفیت‌های متعددی قادر به خنک کردن هر فضایی هستند از نظر اقتصادی بسیار با صرفه هستند .
در چیلر های تراکمی آب خنک متعلقاتی مانند موتور اضافی و برج خنک کننده اضافه می‌شود که معمولاً سرمایه گذاری اولیه را در مقایسه با چیلر هوا خنک افزایش می دهد‌.

خنک كننده های چیلر های تراكمی

خنک كننده های تراكمی از نظر كمپرسور،كندانسور،اواپراتور،نوع كاربری،نوع مبری و ظرفيت بسيار متنوع و گوناگون هستند،اما نام چيلر تراكمی بيشتر در مورد نوعی از آنها كه دارای اواپراتور آبی هستند به كار می رود.در حالی كه اين گونه خنک كننده ها را از نظر كندانسورو اواپراتور می توان در چهار گونه زير طبقه بندی كرد:

نوع یک خنک کننده چیلر تراکمی

خنک کننده تراکمی با اواپراتور و کندانوسور آبی که در آن اواپراتور آب را خنک می کند و کندانسور نیز با آب خنک می شود.این گروه که اغلب از آن با همان نام چیلر تراکمی یاد می شود در ظرفیتهای زیاد و به صورت مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع دوم خنک کننده چیلر تراکمی

خنک کننده تراکمی با اواپراتور آبی و کندانسور هایی که در آن اواپراتور آب را خنک می کند و کندانسور يا هوا خنک می شود. این گروه نیز به طور معمول چیلر تراکمی خوانده میشود و به صورت مرکزی مورد استفاده قرار میگیرد.این نوع چیلر ممکن است یک تکه و یا دوتکه باشد که استفاده از نوع دونگه آن رایج تر است. در نوع دوتکه کمپرسور و اواپراتور به صورت پک مجموعه در موتورخانه نصب شده و کندانسور در هوای آزاد قرار می گیرد.
درنوع یک تکه یا یکپارچه، هر سه جز اصلی چیلر بر روی یک شاسی و در هواي آزاد قرار می گیرند. استفاده از نوع دوتکه این گروه بسیار رایج تر از نوع یک تکه آن است.

نوع سوم خنک کننده چیلر تراکمی

خنک کننده تراکمی یا اواپراتور و کندانسور هوایی که در آن اواپراتور هوا را خنک می کند و کندانسور نیز با هوا خنک می شود.این گروه اغلب به صورت محلی و با ظرفیتهای کمتری نسبت به دو گروه یک و دو مورد استفاده قرار می گیرند و علیرغم اینکه نوعی خنک کننده تراکمی محسوب می شوند استفاده از تام چیلر تراکمی برای آنها رایج نیست و اغلب با نام پکیج یونیت سرمایی تراکمی و یا واحد یکپارچه تراکمی از آنها پاد میشود. کولرهای پنجره ای که به کولرهای گازی معروف شده اند نمونه بارزی از این گروه محسوب می شوند.انعطاف پذیری ساختاری این گروه سبب شده تا بتوان ترکیبهای متنوعی از آنها را برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار داد.
خنک کننده های تراکمی گروه سه را می توان به طور کلی در دو زیر گروه یک تكه و دوتکه طبقه بندی نمود.در نوع یک تكه هر سه جز اصلی کمپرسور کندانسور و اپراتور در یک قاب قرار می گیرند و هوای خنک به وسیله کانال در اختیار فضا یا فضاهای مورد نظر قرار می گیرد. واحدهای پشت بامی نمونه ای از این گونه هستند. در نوع دوتکه اواپراتور از مجموعه کندانسور و کمپرسور که کندانسینگ یونیت نامیده می شود جداشده و در محل مورد تهویه یا در نزدیکی آن قرار می گیرد. در نوعی از سیستمهای تراکمی دوتکه گروه سه، اواپراتور نقش کوئل بک هواساز را بازی می کند که به همین دلیل این گونه هواسازهاء هواساز یا کوئل انبساط مستقيم خوانده می شوند. در گونه ای دیگری ممکن است اواپراتور به طور مستقیم در فضای مورد تهویه نصب شود که کولرهای گازی دوتکه نمونه ای از این گروه هستند و در بعضی دیگر ممکن است اواپراتور نقش کوئل یک فن کوئل کانالی را به عهده گرفته و با نصب در نقطه ای از فضای سقف کاذب، هوای خنک را به کمک کانال در اختیار فضای مورد تهویه قرار دهد.

نوع چهارم خنک کننده چیلر تراکمی

خنک كننده تراكمی با اواپراتور هوايی و كندانسور آبی كه در آن اواپراتور هوا را خنک می کند و کندانسور با آب خنک می شود. استفاده از اين نوع برايی سرمایش ساختمان ها چندان معمول نیست؛ اما برای سردخانه های بزرگ و پرظرفیت دستگاه مناسبی محسوب می شود. فارغ از گروه بندی فوق، خنک کننده های ترکمی متناسب با نوع کاربری و ظرفيت می توانند دارای كمپرسورهای سيلندر-پيستونی، گريز از مركز،پيچی و يا اسكرول باشند.
جدول زیر کلیاتی را به صورت عمومی و تقریبی در مورد خنک کننده های تراكمي گروه یک و دو ارائه می کند. مبنای تعیین دقیق هر یک از مقادیر را از طریق محاسبه و مراجعه به کاتالوگ کارخانجات سازنده و همچنین در نظر گرفتن شرایط ویژه طراحی میسر است.

دامنه ظرفيت چيلر های تراكمی

دامنه ظرفيت چيلر های تراكمی
ضريب كارايی و مصرف برق چيلر تراكمی

ضريب-كارايی-و-مصرف-برق-چيلر-تراكمی

مشخصات عمومی چيلر های تراكمی

مشخصات عمومی چيلر های تراكمی

ظرفيت سنجی چيلر تراكمی