علت گرم نکردن خوب داکت اسپیلت ها

داکت اسپیلت نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی کاربردی می باشد که قابل استفاده در فصل های سرد و گرم سال است. با استفاده از این نوع سیستم به طور قابل توجهی می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد زیرا از عملکرد دوگانه ای برخوردار می باشد. این نوع سیستم در انواع مختلف معمولی، اینورتر، سه فاز و تک فاز به بازار عرضه می شود. امروز می خواهیم بدانیم مشکل گرم نکردن داکت اسپیلت چیست و چرا این اتفاق می افتد؟

 

علت گرم نکردن خوب داکت اسپیلت ها

یکی از مشکلات رایج داکت اسپیلت ها خوب گرم نکردن آن ها است. این مشکل ممکن است به دلایل متفاوتی به وجود بیاید، از اینرو نگاهی بر عوامل ایجاد کننده خواهیم داشت.

باز نکردن شیرهای آب ورودی و خروجی: یکی از دلایل گرم نکردن این نوع سیستم گرمایشی سرمایشی باز نکردن شیرهای آب ورودی و خروجی است. اگر گرمایش محیط با استفاده از موتورخانه شکل بگیرد، لازم است فلکه های ورودی و خروجی آبگرم دستگاه را باز کنید.

باز نبودن اطراف یونیت خارجی داکت اسپلیت و نداشتن مکش هوای مناسب: یکی از مواردی که در موقع استفاده از این نوع دستگاه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که کناره‌ های یونیت خالی باشد. این امر موجب می شود هوای مناسب به خوبی رد و بدل شود. خالی نبودن اطراف یونیت خارجی باعث می شود تا دستگاه کارایی مطلوب خود را از دست بدهد و فضای مورد نظر را به خوبی گرم نکند.

عدم سرویس و شست و شوی قطعات داکت اسپیلت: از دیگر دلایل گرم نکردن خوب این نوع سیستم گرمایشی سرمایشی عدم سرویس و شست و شوی قطعات آن است. در ابتدای هر فصل و در موقع راه ‌اندازی لازم است قطعات این سیستم را توسط افراد متخصص در این زمینه سرویس کنید. در صورت انجام ندادن این کار سیستم از عملکرد مناسبی برخوردار نخواهد بود. سرویس کردن دوره‌ ای دستگاه نیز باعث افزایش طول عمر آن می شود. همچنین بهتر است فیلترهای دستگاه را قبل از استفاده به خوبی تمیز کنید. شایان ذکر است که این نوع فیلترها قابل شست و شو هستند.

تنظیم نبودن کنترلر یا ترموستات: از دیگر دلایل گرم نکردن این دستگاه تنظیم نبودن کنترلر یا ترموستات است. به منظور تنظیم کردن دستگاه باید کنترلر آن را بر روی حالت HOTقرار دهید. در واقع تغییر حالت کنترلر یکی از دلایل گرم نکردن این سیستم به شمار می آید. دمای سیستم را می توان مطابق با نظر خود از 18 تا 25 درجه تنظیم کرد.
باز نبودن دریچه‌ های خروجی داکت اسپلیت: از دیگر دلایل گرم نکردن این نوع سیستم باز نبودن دریچه‌ های خروجی آن است. در صورت بسته بودن این دریچه ها محیط به خوبی گرم نمی شود، از اینرو بهتر است دریچه های خروجی دستگاه را با دقت بررسی کنید.

 

راه کارهایی برای بهبود گرم کردن داکت اسپیلت ها

امروزه روش های متعددی به منظور بهبود گرم کردن داکت اسپیلت ها وجود دارد، از اینرو بد نیست نگاه مختصری به آن ها داشته باشید. سرویس دوره ای یکی از روش های مهم و موثر است. همچنین قبل از انجام تنظیمات برودتی یا حرارتی دستگاه باید آن را سرویس و تعمیر کنید. این کار تأثیر مثبتی بر سیستم به دنبال دارد. برای مثال باعث ارتقای بازدهی و توان گرمایشی و سرمایشی دستگاه می شود.
سرویس های دوره ای مانع از بروز مشکلات و ایرادات احتمالی در سیستم خواهند شد. شست و شو و تمیز کردن قطعات نیز از دیگر راه کارهای مفید جهت بهبود گرم کردن دستگاه است. برای این کار بهتر است فیلترهای تصفیه هوا را تمیز یا تعویض کنید. بررسی گاز مبرد سیستم و نظافت کندانسور نیز از دیگر روش های موثر در بهبود گرم کردن سیستم به شمار می آیند.

 

تنظیمات داکت اسپیلت برای تنظیم گرما

یکی از اقدامات کاربردی و مناسب جهت بهره مندی از هوای گرم در فضای مورد نظر اعمال تنظیمات مناسب است. بهتر است بدانید عملکرد گرمایشی این سیستم با استفاده از نصب کویل آبگرم صورت می گیرد. در ابتدای فرآیند، آبگرم تولید شده با استفاده از سیستم حرارت مرکزی در لوله های کویل انتقال پیدا می کند. فعال کردن دکمه heat موجود بر روی ترموستات سیستم گام اصلی و مهم جهت اعمال تنظیمات داکت اسپیلت به شمار می آید. بعد از این مرحله لازم است یک درجه دمای گرمایش مناسب را برای فضای مورد نظر مشخص کرد.
به منظور دستیابی به دمای بهینه بهتر است در ابتدا درجه گرمایش را بر روی ۱۸ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. در صورتی که هوای پخش شده توسط سیستم سرد باشد، می توانید درجه دما را اضافه کنید. به منظور افزایش کارایی سیستم و بهره مندی از گرمای مطلوب آن باید سرویس های دوره ای، تعمیرات و هواگیری آن را به خوبی انجام دهید. نکته قابل توجه این است که قبل از اعمال این تنظیمات نکات و اصول ایمنی را به خوبی رعایت کنید. بهتر است بدانید فاکتورهایی همچون جنس، متریال و نوع کویل آبگرم سیستم، تأثیر بسیار زیادی در افزایش توان و قدرت گرمایشی سیستم دارد.