هواساز ایرواشر

هواساز ایرواشر نوعی دستگاه تهویه مطبوع بوده که دارای قابلیت سرمایشی و گرمایشی است. این دستگاه بهترین گزینه جهت استفاده در فصول سرد و گرم سال به شمار می آید. این نوع دستگاه از سیستم تهویه تبخیری جهت عملکرد خود استفاده می کند.

هواساز ایرواشر چیست

دستگاه هواساز ایرواشر چیست؟

بهتر است بدانید استفاده از هوا ساز ایرواشر به نوعی باعث ایجاد رطوبت نسبی، گرمایش در زمستان، سرمایش در تابستان و هوادهی می شود. در واقع این نوع دستگاه تهویه مطبوع با شست و شو و تمیز کردن هوا دمای فضا را به بهترین شکل تأمین می کند. ساختار این سیستم به گونه ای است که با وصل شدن کویل به آن گرمای لازم در فصل زمستان به بهترین شکل فراهم می شود. همچنین این دستگاه بدون نیاز به تجهیزات خاصی در فصل تابستان به روش سیستم تبخیری سرمایش فضای مورد نظر را به بهترین شکل فراهم می کند. امروزه از این دستگاه به منظور ایجاد هوای تازه و تمیز و حذف آلودگی ها در مکان های عمومی مختلف از جمله تالارها، رستوران ها، هتل ها و … استفاده می شود. در واقع استفاده از این نوع سیستم تهویه تأثیر بسیار زیادی در تهیه هوای سالم و رطوبت مورد نیاز به منظور رفع خشکی هوا دارد. به نوعی می توان گفت هواساز ایرواشر نقش بسیار مهمی را در تنفس هوای مطبوع ایفا می کند.

آشنایی با اجزای سازنده هواساز ایرواشر

بهتر است بدانید هواساز ایرواشر از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. در حالت کلی می توان گفت این دستگاه از سه قسمت اتاق فن، اتاق ایرواشر و اتاق فیلتر تشکیل شده است. فن دستگاه یکی از مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده این دستگاه است که بر اساس نیاز محیط و با قدرت های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. فن استفاده شده در این سیستم از نوع سانتریفیوژ است. لازم به ذکر است که فن های سانتریفیوژ معمولا در دو نوع بکوارد و فوروارد طراحی و ساخته شده اند. طراحان به منظور جلوگیری از انتقال لرزش فن به دیگر قسمت های دستگاه از کانال و لرزه گیرهای لاستیکی استفاده می کنند.
از دیگر قطعاتی که در ساختار این سیستم به کار رفته است کویل می باشد. کویل گرمایی مسی باید به پکیج متصل شود تا گرمای پکیج را به شکل آب در خود عبور دهد. کویل سرمایی نیز به سفارش مشتری و در صورت نیاز به دستگاه متصل می شود. کویل سرمایی به منظور تأمین سرمایش گزینه بسیار مناسبی برای محیط های بسیار گرم به شمار می آید. از دیگر اجزای سازنده این نوع سیستم دمپر هوای آزاد و سیر کوله بوده که از جنس آلومینیوم است. همچنین به منظور جلوگیری از ورود حشرات و ذرات گرد و غبار یک پیش فیلتر در ساختار این سیستم وجود دارد. از دیگر قسمت های این دستگاه می توان به شبکه قطره گیر اشاره کرد که از جنس گالوانیزه یا پی وی سی است. همچنین به منظور جمع آوری آب اضافه پاشش شده از نازل ها در ساختار این نوع سیستم یک نوع تشتک وجود دارد. اتاقک هوا شور نیز از دیگر اجزای سازنده این دستگاه بوده که به افشانک و بست مجهز است. پمپ و موتور از دیگر اجزای هواساز ایرواشر هستند که به منظور ایجاد فشار در لوله های متصل افشانک ها وجود دارند. از دیگر اجزای سازنده این نوع سیستم تهویه مطبوع می توان به اتاقک فن اشاره کرد. لازم به ذکر است که از این اتاقک به منظور مکش هوای تصفیه تولید شده و دمیدن آن در فضا استفاده می شود. دریچه بازدید نیز از دیگر اجزای سازنده این نوع دستگاه به شمار می آید.
همچنین در سیستم ایرواشر برای فیلتر هوا از آلودگی، انواع فیلتراسیون نیز تعبیه می شود. فیلتراسیون معمولا دارای انواع مختلف سلولوزی، پلی اتیلن و فلزی است.