بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت سقفی توکار کویل گرمایشی مجزا

جهت بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت سقفی توکار کویل گرمایشی مجزا،‌ لازم است که ابتدا با نحوه کارکرد و ویژگی های این وسیله آشنا شویم. داکت اسپلیت، همانند اسپلیت های تکی، وسیله ای برای تهویه مطبوع است. یعنی به کمک داکت اسپلیت می توانید هم گرما و هم سرمای مورد نیاز در محیط را تامین نمایید. البته تفاوت های قابل توجهی بین داکت اسپلیت و سایر وسایل تهویه مطبوع وجود دارد. بارز ترین این تفاوت ها مربوط به سیستم یکپارچه و جامع داکت اسپلیت است. اما منظور از سیستم یکپارچه چیست؟ در ادامه این موضوعات را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

<جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید>

 

مزایا و معایب داکت اسپلیت سقفی توکار کویل گرمایشی مجزا نسبت به کولر گازی

داکت اسپلیت متشکل از دو یونیت اصلی است: یونیت داخلی و خارجی. تا اینجا تفاوت خاصی بین داکت اسپلیت و کولر گازی یا اسپلیت وجود ندارد. تفاوت عمده از اینجا شروع می شود که در داکت اسپلیت دیگر لزومی ندارد که برای هر بخش خانه یک یونیت جداگانه نصب شود.
در حقیقت سرمایش و گرمایش کل فضا به کمک یک کندانسور و یک هواساز تامین می شود و هوای مطبوع تولید شده به کمک یک سری کانال در سراسر خانه پخش می شود. در نتیجه بدون در نظر گرفتن تمهیدات خاصی که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت، نمی توان هوای بخش های مختلف خانه را در دماهای گوناگون نگه داشت و همه جا به یک اندازه سرد یا گرم می شود. داکت اسپلیت ها همگی از نوع توکار هستند و این مزیت بارز دیگری است که نسبت به اسپلیت های معمولی و کولرهای گازی دارند.

 

دارا بودن کویل گرمایشی مجزا چه فوایدی دارد؟

داکت اسپلیت ها سرمایش مورد نیاز محیط را به وسیله نیروی برق تامین می کنند. اما با توجه به اینکه هزینه گاز در کشور ما از برق پایین تر است، اغلب افراد ترجیح می دهند که گرمایش مورد نیاز خود را از طریق گاز تامین نمایند. داکت اسپلیت هایی که دارای کویل گرمایشی مجزا هستند، در حقیقت می توانند گرمایش محیط را از طریق سوخت گاز ایجاد نمایند. در این نوع داکت اسپلیت ها کویل گرمایشی در یونیت داخلی نصب می شود و کار خود را از طریق آب گرم تولید شده در موتورخانه یا پکیج های گازسوز انجام می دهد.

 

بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت سقفی توکار کویل گرمایشی مجزا

روش هایی که برای تهویه مطبوع خانه یا محیط های اداری، تجاری، فرهنگی و آموزشی مورد استفاده قرار میگیرند، هر کدام نکات مثبت و منفی خاص خود را دارند. داکت اسپلیت سقفی توکار نیز در کنار مزایای قابل توجه خود، نقص هایی دارد که البته بسیاری از آن ها با افزودن قطعات کمکی اضافه از بین می روند.

مزایا:

  • فراهم آوردن اکسیژن کافی: داکت اسپلیت هوای مورد نیاز خود را از بیرون فضا تامین می کند و این باعث می شود که همواره اکسیژن کافی محیط در دسترس باشد.
  • هوای پاک و بدون آلودگی: هوای تولید شده در داکت اسپلیت پیش از ورود به محیط از فیلتر های قابل شستشو عبور میکند. این فیلتر ریزگردها و آلودگی های هوا را به خود جذب می کنند. در نتیجه هوایی سالم و بدون هر گونه آلاینده وارد محیط خواهد شد.
  • عدم اخلال در ظاهر محیط: این داکت اسپلیت ها از نوع توکار هستند و این یعنی قطعات یونیت داخلی و هواساز این محصول در بالای سقف کاذب نصب می شود. در نتیجه اجزای اسپلیت در داخل فضا مشخص نخواهند بود. این امر در طراحی داخلی اهمیت به سزایی دارد.
  • ظرفیت بالا: به کمک داکت اسپلیت می توان گرمایش و سرمایش فضاهای بزرگی را تامین کرد. زیرا ظرفیت سرمایش و گرمایش این وسیله نسبت به کولرهای گازی و اسپلیت های عادی بیشتر است.

معایب:

  • دمای یکسان در همه اتاق ها: داکت اسپلیت ها سرمایش هوا را در یک نقطه انجام می دهند و هوای سرد شده به وسیله کانال ها به اتاق های مختلف رسانده می شود. در نتیجه همه اتاق ها از میزان سرمای یکسانی بهره مند خواهند شد. این موضوع ممکن است دردسر ساز شود. برای نمونه اتاق کودک نباید به اندازه اتاق های دیگر سرد شود. نکته مثبت این است که می توان به کمک دریچه های ترموستاتیکی این مشکل را برطرف نمود. این دریچه ها میزان ورود هوای سرد به محیط را بر حسب دمای مورد نیاز کنترل می کنند. در نتیجه به کمک آن ها می توان سرمایش ورودی را منطقه بندی کرد.
  • هزینه برق: گاهی اوقات همه اتاق ها نیاز به ورود هوای سرد و تهویه ندارند. برای نمونه در یک خانه ممکن است افراد تنها در ساعات خاصی از روز در اتاق های خود حضور داشته باشند. در چنین مواردی سرد کردن دائمی همه اتاق ها به نوعی هزینه اضافه محسوب می شود.
  • تولید صدا: فن بزرگ داکت اسپلیت موجب تولید صدای نسبتا زیادی می شود. البته برای مقابله با این مشکل نیز قطعات جانبی تولید شده اند که برای کاهش صدای دستگاه استفاده می شوند.

با بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت سقفی توکار کویل گرمایشی مجزا می توان دریافت که این وسیله علیرغم برخی نقصان ها، می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای تهویه مطبوع فضاهای بزرگ و یکپارچه به شمار رود.