فن کویل

بهتر است بدانید فن کویل یکی از پرکاربردترین و ساده‌ترین تجهیزات تهویه مطبوع محسوب می شود. این دستگاه کاربردی وظیفه انتقال حرارت و تهویه مطبوع در ساختمان را به عهده دارد. در واقع این نوع سیستم تهویه از یک یا چند فن جهت دمیدن هوا و یک یا چند مبدل حرارتی و یا کویل تشکیل شده است. این سیستم در تابستان به چیلر و در فصل زمستان نیز به آب گرم تولید شده در موتورخانه نیاز دارد، از اینرو به تنهایی قادر نیست محیطی را خنک و یا گرم کند. استفاده از این نوع سیستم ها مزیت های بسیاری را به دنبال دارد.
این سیستم ها فضای کمتری از محیط را اشغال می کنند، زیرا برخلاف سیستم هوارسان نیاز به کانال کشی ندارند. در ضمن کنترل کردن این سیستم نسبت به دیگر تجهیزات گرمایش و سرمایش بسیار آسان است و به هزینه کمتری نیاز دارد. با انتخاب این نوع سیستم به راحتی می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد، زیرا به راحتی می توان دمای نقاط مختلف ساختمان را به دمای مورد نظر تغییر داد. همچنین این دستگاه دارای انواع مختلف سقفی توکار، کاستی یک طرفه، کاستی چهار طرفه، دیواری، زمینی، پر فشار یا داکتی است.

اجزای فن کویل

فن کویل از اجزای مهمی همچون کویل حرارتی، فیلتر، فن، الکتروموتور، شیر هواگیری دستی، ترموستات و پلنیوم باکس تشکیل شده است، از اینرو بد نیست با این اجزا به صورت مختصر آشنا شوید

کویل حرارتی

 این قطعه معمولا از لوله های مسی با فین های آلومینیومی ساخته شده است. نحوه عملکرد کویل حرارتی به این صورت است که لوله ها به کلکتور ورودی و خروجی متصل می شوند و یکی از لوله ها وظیفه برگشت آب به موتورخانه را به عهده دارد و دیگری عهده دار تأمین آب گرم در زمستان و آب سرد در تابستان است.

الکتروموتور

 این قطعه با انتقال انرژی و توان موجب چرخش فن و حرکت کل سیستم می شود. الکتروموتور از یک بلبرینگ و یک سری شفت ساخته شده است. برای افزایش کارایی موتور و جلوگیری از آلودگی صوتی بهتر است از الکتروموتورهایی مطمئن و با کیفیت استفاده شود.

پلنیوم باکس

این قطعه به نوعی نگهدارنده فن و الکترموتور به شمار می آید. پلنیوم باکس مانع از ورود گرد و غبار به درون فضا می شود. در واقع این قطعه با هدایت هوای برگشتی از محیط به سمت فیلتر ها از ورود گرد و غبار به محیط جلوگیری می کند. با استفاده از پلنیوم باکس به راحتی می توان فیلترها را بر روی فن کویل نصب کرد.

فیلتر

بهتر است بدانید فیلتر در مسیر ورودی فن کویل قرار می گیرد و از ورود گرد و غبار به درون آن جلوگیری می کند. فیلترها در دو نوع فلزی و پلاستیکی تولید و به بازار عرضه می شوند.

شیر هواگیری دستی

 از شیر هواگیری دستی به منظور خارج کردن هوای درون فن کویل استفاده می شود. در واقع هوای درون سیستم تهویه باعث آسیب رساندن به کویل ها و اختلال در عملکردها آنها خواهد شد.

فن

 جنس این قسمت از دستگاه معمولا فلزی یا غیر فلزی است و وظیفه گردش هوا را به عهده دارد. فن در قسمتی به نام هوزینگ قرار دارد. فن ها در دو نوع پر فشار و کم فشار تولید و به بازار عرضه می شوند. معمولا یک تا سه عدد از فن در یک دستگاه از سیستم تهویه مطبوع وجود دارد.

ترموستات/ کلید سلکتوری

بهتر است بدانید در مدل های زمینی از کلید سلکتوری و در مدل های سقفی و کانالی از ترموستات استفاده شده است. از ترموستات و کلید سلکتوری به منظور خاموش و روشن کردن و کنترل کردن دور فن کویل استفاده می شود.

خرید انواع فن کویل

خرید این نوع سیستم شاید کاری بسیار ساده به نظر برسد، اما دارای نکات بسیار مهمی است که در موقع خرید باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از نکات مهمی که به موقع خرید لازم است مورد توجه واقع شود، نوع فن کویل از نظر کاربرد آن در فضای مورد نظر است. نکته بعدی که در موقع خرید باید مورد توجه قرار گیرد ظرفیت سرمایشی و گرمایشی سیستم است.
توجه به ابعاد دستگاه نیز از دیگر نکاتی است که قبل از خرید باید به آن توجه شود. لازم است ابعاد دستگاه انتخابی شما با فضای مورد نظر متناسب باشد. همچنین زیبایی، تجهیزات دستگاه، سرعت و پر سر و صدا بودن دستگاه از دیگر عوامل هایی هستند که به هنگام خرید این نوع سیستم تهویه باید به آن ها توجه شود.

قیمت فن کویل

بهتر است بدانید قیمت فن کویل به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد. یکی از این فاکتورها ابعاد و ظرفیت دستگاه است. این نوع سیستم معمولا با ظرفیت ۲۰۰ تا ۱2۰۰ CFM تولید و به بازار عرضه می شوند. از دیگر عوامل تأثیر گذار بر روی قیمت این سیستم نوع جنس است. برند و مدل نیز تأثیر بسیار زیادی بر روی قیمت این دستگاه دارند. قدرت موتور و نوع بلوور از دیگر فاکتورهای تعیین کننده قیمت فن کویل به شمار می آیند