سرویس و شستشوی قطعات داکت اسپلیت

شستشوی قطعات داکت اسپلیت تاثیر در بهتر شدن باد خنک آن دارد

شستشوی قطعات داکت اسپلیت و تمیز کردن کانال هوا، تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت باد آن دارد. در واقع تمیز بودن قطعات داکت اسپلیت، کیفیت هوای داخل ساختمان را افزایش می دهد. تمیز کردن قطعات سیستم سرمایشی، بسیار اهمیت دارد.
ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که شستشوی کدام قطعات بر کیفیت باد داکت اسپلیت موثر است؟ شستشوی فن ها، مبدل های حرارتی و کویل های خنک کننده، کارایی سیستم را بهبود می بخشند. این امر علاوه بر افزایش کیفیت باد سیستم، طول عمر مفید آن را افزایش می دهد. همچنین تمیز کردن قطعات داکت اسپلیت، سبب کاهش مصرف انرژی می شود و هزینه های نگهداری داکت اسپلیت هم کاهش پیدا می کند.
انتقال هوای آلوده به فضای خانه یا محل کار، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. برای مثال انتقال گرد و غبار، مواد حساسیت زا و گرده، سبب بروز علائم آلرژی و آسم می شوند. انتقال آلودگی برای افرادی که بیماری تنفسی دارند، بسیار خطرناک است. از این رو تمیز کردن قطعات داکت اسپلیت، امری ضروری و مهم است.
با شستشوی داکت اسپلیت، می توان راندمان داکت اسپلیت را بالا برد. همچنین کیفیت هوای داخل ساختمان را بهبود بخشید. این امر سبب کاهش گرد و غبار در محیط می شود. از طرفی تمیز کردن داکت اسپلیت، سرو صدای آن را کاهش می دهد. به عبارت دیگر داکت اسپلیت، نرم و بی صدا کار می کند. تمیز کردن قطعات داکت اسپلیت، سبب بالا رفتن قدرت پرتاب باد داکت اسپلیت می شود.

 

نحوه سرویس و شستشوی قطعات داکت اسپلیت

نحوه سرویس داکت اسپلیت به این صورت است که ابتدا فیلترهای هواساز باید شسته شوند و سرجای خود قرار گیرند. سپس برق دستگاه را قطع کرده و هواساز از شاسی جدا شود. بعد از این مرحله پیچ های قاب را باز کرده و فن را از آن جدا کنید. در صورتیکه فن صدا بدهد، باید بلبرینگ آن تعویض شود.
حالا به سراغ کویل اواپراتور رفته و آن را جدا کنید. در صورت نیاز باید آن را با گاز ازت و توزن بشویید. پس از این مرحله داخل فین های اواپراتور را با آب شستشو دهید. بهتر است از آب فشار بالا استفاده کنید تا همه گرد و غبار را از روی آن پاک کند. سپس قطعات را جدا کرده و سرجای خود قرار دهید.
پنل داخلی داکت اسپلیت، برخلاف کولر گازی داخل سقف کاذب نصب می شود. این امر سبب جمع شدن گرد و غبار بر روی داکت اسپلیت خواهد شد، بنابراین این سیستم باید سالیانه سرویس شود. در غیر اینصورت منافذ هوای دستگاه کیپ می شوند. این امر باعث کاهش راندمان داکت اسپلیت خواهد شد. توصیه ما به شما این است که قبل از شروع فصل گرما، نسبت به سرویس و شستشوی قطعات داکت اسپلیت اقدام کنید.

 

نکات مهم در سرویس داکت اسپلیت

سرویس و نگهداری داکت اسپلیت از جمله موارد بسیار مهمی است که باید به آن بسیار توجه کنید. یکی از دغدغه های مهم کاربران، خرید دستگاه با کیفیت است. در حالی که نحوه نگهداری از داکت اسپلیت، تاثیر بسزایی بر طول عمر و دوام آن خواهد داشت. یکی از نکات مهم نگهداری این است که کندانسور زیر باران و آفتاب قرار نگیرد. برای این کار می توانید از سایبان استفاده کنید. همچنین رخت آویز، گلدان و … در اطراف کندانسور قرار ندهید.
از دیگر نکات مهم نگهداری این است که از خاموش و روشن کردن مکرر دستگاه اجتناب کنید. موقع سرویس داکت اسپلیت، از باز بودن مسیر لوله ها و کانال ها مطمئن شوید. یونیت داخلی و خارجی داکت اسپلیت، توسط لوله هایی از جنس مس به یکدیگر متصل می شوند. شما باید از عدم نشتی در لوله های مسی اطمینان حاصل کنید. همچنین در فرآیند سرویس، باید گرد و غبار را از کمپرسور پاک کنید.
فن داکت اسپلیت، از دیگر موارد بسیار مهم در سرویس دهی است. در صورتی که فن خراب باشد، باید با فن سالم تعویض شود. شستشوی کندانسور داکت اسپلیت، بسیار اهمیت دارد. موقع شستن کندانسور ابتدا برق دستگاه را قطع کنید. سپس قاب روی آن را باز کرده و با آب شستشو دهید. توجه داشته باشید که موقع شستشو، فن و کمپرسور خیس نشوند. در نهایت پس از خشک شدن سیستم را روشن کنید.