سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی جهت نگهداری مواد فسادپذیر کاربرد دارد. امروزه استفاده از این نوع سردخانه ها گسترش پیدا کرده است. انواع مختلف سردخانه های صنعتی در بازار موجود هستند. کاربرد این نوع سردخانه با توجه به ابعاد و توان آن متفاوت است.

ساخت سردخانه صنعتی

کاربرد سردخانه های صنعتی

یکی از اجزای اساسی در صنعت مواد غذایی سردخانه می باشد. بدون وجود سردخانه مواد غذایی دوام زیادی نمی آورند و فاسد خواهند شد. سردخانه های صنعتی در دو دسته اصلی سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر موجود هستند. این دو نوع سردخانه در کاربردهای خود متفاوت هستند.

کاربرد سردخانه صنعتی در رستوران ها

هیچ رستورانی دوست ندارد از مواد غیر تازه برای طبخ غذا استفاده کند. همچنین این مسئله بر سلامتی تأثیر مضری خواهد داشت. به همین دلیل صاحبان رستوران برای دسترسی به مواد غذایی تازه بر روی سردخانه های کوچک سرمایه گذاری می کنند. با استفاده از سردخانه صنعتی در رستوران دیگر نیازی به چندین یخچال نخواهید داشت. این مسئله برای شما مقرون به صرفه تر خواهد بود.سردخانه در رستوران به شما کمک خواهد کرد تا مواد غذایی مختلف را بهتر مدیریت کنید. شما می توانید مواد غذایی را در قفسه های جداگانه دسته بندی کنید. از طرفی سردخانه ها به تجهیزات امنیتی مجهز هستند. در اینصورت امکان سرقت مواد کاهش می یابد و خیال رستوران دار راحت خواهد شد.

کاربرد سردخانه صنعتی در کشتارگاه

استفاده از سردخانه در کشتارگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. سردخانه برای پیشگیری از بیماری هایی از قبیل تب کریمه کنگو بسیار کاربرد دارد. از طرفی باکتری ها سبب کهنه شدن بافت ماهیچه ای می شوند. این مسئله طعم گوشت را عوض می کند. در حالیکه وجود سرما این وضعیت را به تأخیر می اندازد.
در مراحل بعد از ذبح دام فاسد شدن گوشت سریع اتفاق می افتد. به همین دلیل باید فوری گوشت را سرد کرد. سردخانه در کشتارگاه مانع از کاهش افت وزن لاشه و جلوگیری از تغییر رنگ بعد از کشتار می شود.

کاربرد سردخانه صنعتی در بیمارستان ها

از سردخانه در بیمارستان ها برای نگهداری اموات برای مدتی معین استفاده می کنند. این نوع سردخانه در انواع مختلف طراحی می شوند. گازهای خنک کننده موجود در موتور سردخانه دما را تا 20- درجه کاهش می دهند. بدن انسان پس از فوت شدن سریع فاسد می شود و به دلیل واکنش های شیمیایی بوی نامطبوعی تولید می کند. سردخانه می تواند واکنش ها را کند کند و از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری کند.
ماهی و میگو از جمله محصولاتی هستند که باید کیفیت آن ها حفظ شود. در برخی موارد فاصله زمانی زیادی بین صید و توزیع این محصولات به دست مشتری وجود دارد. به همین دلیل کارخانه های شیلات باید محصولات خود را برای مدت کوتاهی انبار کنند. ماهی و میگو از سرعت فساد بالایی برخوردار هستند، بنابراین بعد از صید باید به سرعت خنک شوند. امکان نگهداری ماهی و میگو در سردخانه برای مدت 6 ماه بدون افت کیفیت وجود دارد.

کاربرد سردخانه صنعتی در پتروشیمی

جهت حفظ کیفیت برخی از محصولات کارخانه های پتروشیمی وجود سردخانه ضروری است زیرا برخی محصولات نیاز به نگهداری در دمای پایین دارند. انواع مختلف سردخانه پتروشیمی با توجه به ظرفیت و توان داخلی شرکت طراحی و تولید می شوند از اینرو انتخاب سردخانه متناسب با ظرفیت و توان داخلی شرکت است.

انواع سردخانه صنعتی

انواع سردخانه صنعتی

قبل از طراحی سردخانه صنعتی باید نوع و کاربرد آن تعیین شود. سردخانه ها از نظر دمای نگهداری محصولات به دو نوع تقسیم می شوند:

  سرد خانه صنعتی سردخانه بالای صفر است. این نوع سردخانه برای نگهداری محصولاتی از قبیل میوه و سبزیجات معمولی، مواد پروتئینی، مواد غذایی، کنسرو و … کاربرد دارد. سردخانه بالای صفر در دمای 2- تا 15- درجه سانتی گراد کیفیت محصولات را حفظ می کند. فروشگاه ها و سوپرمارکت ها نیازی به نگهداری طولانی مدت مواد غذایی ندارند. معمولا در سوپرمارکت ها و فروشگاه های بزرگ از این نوع سردخانه استفاده می کنند.
سردخانه زیر صفر برای نگهداری محصولاتی که نیاز به انجماد طولانی مدت دارند قابل استفاده است. معمولا فرآورده های گوشتی، مواد دارویی، مواد غذایی از قبیل میوه، پنیر، کره، بستنی و … را در این نوع سردخانه نگهداری می کنند. این سردخانه به شما کمک می کند محصولات خود را به مدت طولانی نگهداری کنید. همچنین دمای این نوع سردخانه با توجه به نوع مواد نگهداری تغییر می کند. این امر مانع از فاسد شدن مواد و باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد.

برآورد هزینه ساخت سردخانه صنعتی

امروزه با توجه به نیاز فراوان نگهداری مواد غذایی و افزایش طول عمر آن ها تأسیس سردخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. اکثر تولید کنندگان مواد غذایی جهت بهبود کسب و کار خود سردخانه احداث می کنند. تمامی تولیدکنندگان به دنبال سردخانه با کیفیت و ارزان قیمت هستند. ساخت سردخانه صنعتی نیازمند مشاوره فنی و امکان سنجی دقیق است.
تصمیم گیری در خصوص احداث سردخانه باید با توجه به محل احداث، نوع کاربرد سردخانه، ظرفیت و مشخصات سرمایه گذاری طرح انجام شود. ما در تولید انواع مختلف سردخانه در ظرفیت های مختلف از سابقه کافی برخوردار هستیم. مشاوران متخصص ما به صورت دقیق هزینه ساخت سردخانه را برای شما برآورد می کنند.
ما با اتکا به دانش و تجربه کارشناسان فنی و تیم اجرایی توانمند خود قادر به انجام برآورد هزینه، امکان سنجی و تأمین قطعات از برندهای معتبر جهانی هستیم. نیروهای ما با رعایت اصول مهندسی انواع مختلف سردخانه را طراحی و اجرا می کنند. ما در نهایت سردخانه با کیفیت و با بازدهی بالا به شما تحویل خواهیم داد.