داکت فن کویل

داکت فن کویل یکی از رایج ترین و محبوب ترین سیستم های تهویه مطبوع و زیر مجموعه فن کویل است. خرید این نوع سیستم تهویه مطبوع شما را از دستگاه های گرمایشی مانند شوفاژ یا بخاری و دستگاه های سرمایشی مانند کولر بی نیاز می کند.
داکت فن کویل دستگاهی است که استفاده از آن باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. این نوع سیستم حرارتی و برودتی از یک فن و مبدل حرارتی (سرمایشی / گرمایشی) تشکیل شده است. فن کویل ها قادرند گرما و سرمای محیط را به بهترین شکل تأمین کنند. به نوعی می توان گفت از این سیستم به راحتی می توان در ۴ فصل سال استفاده کرد. این دستگاه به صورت توکار و در قسمت سقف نصب می شود و حجم کمی از فضا را اشغال می کند. داکت فن کویل در دو نوع افقی و عمودی تولید و به بازار عرضه می شود.

داکت فن کویل چیست

ویژگی های فنی داکت فن کویل

داکت فن کویل از ویژگی ها و قابلیت های خاصی برخوردار است. طول عمر مفید در کنار اقتصادی و به صرفه بودن یکی از مزیت های مهم این سیستم تهویه مطبوع به شمار می آید. همچنین در ساختار این نوع سیستم ها از فیلترهای مخصوص جهت کاهش تولید آلودگی صوتی و صدا استفاده شده است. از ویژگی های بارز این نوع سیستم های تهویه مطبوع این است که از راه دور قابل کنترل هستند. قابلیت مجزا سازی هوای هر اتاق از دیگر اتاق ها از دیگر مزایای این نوع سیستم تهویه به شمار می آید. از مزیت های اصلی این نوع سیستم که دست کاربران را برای نصب آن در هر نقطه از فضا باز گذاشته مدولار بودن یونیت های آن است. همچنین به راحتی می توان تنظیمات سرمایشی و گرمایشی فن کویل ها را در فصول زمستان و تابستان تغییر داد

کاربرد داکت فن کویل

داکت فن کویل از جمله رایج ترین سیستم های تهویه مطبوعی است که می توان برای هر کاربری متصور شد. با استفاده از این نوع سیستم به راحتی می توان از انتقال آلودگی بین اتاق ها جلوگیری کرد. فن کویل بهترین گزینه برای مکان هایی است که می خواهید درجه حرارت هر فضا به طور جداگانه کنترل شود. این نوع سیستم را می توان در بیمارستان ها، واحدهای اداری، واحدهای مسکونی، هتل ها، متل ها و … استفاده کرد.

فرق داکت فن کویل با داکت اسپلیت

فرق داکت فن کویل با داکت اسپلیت؟

بهتر است بدانید داکت فن کویل و داکت اسپلیت از رایج ترین سیستم های حرارتی و برودتی هستند. این دو سیستم به شیوه خاص خود هوا را مطبوع می کنند و عملکرد مختص به خود را دارند. داکت اسپلیت از دو یونیت مجزا تهیه شده است که با استفاده از کابل و لوله های مسی با یکدیگر در ارتباط هستند. در مقابل فن کویل تنها از یک یونیت هواساز تهیه شده است و ساختار پیچیده و درهمی ندارد. از دیگر تفاوت های بین این دو سیستم می توان به موقعیت و شرایط نصب آن ها اشاره کرد. همچنین داکت اسپلیت برای خنک کردن یا گرم کردن سیستم از گاز فریون بهره می برد، در صورتی که در فن کویل عامل اصلی تولید هوای سرد و گرم درون پنل ها است. فن کویل ها به آسانی روی کار نصب می شوند و نیازی به ساخت و ساز یا تغییرات معماری ندارند، اما داکت اسپلیت ها داخل سقف کاذب مخفی می شوند و همه سقفی توکار هستند.

نصب و راه اندازی داکت فن کویل

بهتر است بدانید نصب و راه اندازی داکت فن کویل به دانش و تخصص در این زمینه نیاز دارد. در واقع نصب این سیستم تهویه مطبوع فرایندی حساس و پیچیده است. کار نصب و راه اندازی فن کویل ها به یک برنامه ریزی اصولی و استاندارد نیاز دارد. این نوع سیستم ها از تجهیزات حساس و گرانی تشکیل شده اند، از اینرو نصب آن ها را باید به افراد متخصص و شرکت های معتبر واگذار کرد.