معرفی تجهیزات سردخانه بالای صفر

تعریف سردخانه بالای صفر

به طور کلی سردخانه ها، به دو نوع بالای صفر و زیر صفر تقسیم می شوند. محدوده دمایی در سردخانه بالای صفر بین صفر درجه تا بالای صفر است. معمولا مواد غذایی و سایر موادی که به دمای پایین نیاز دارند، در این نوع سردخانه نگه داری می شوند.
انواع میوه، سبزی، گل، دارو، لبنیات و مواد شیمیایی در این سردخانه قابل نگهداری هستند؛ اما مواد گوشتی را نمی توان به مدت طولانی در این نوع سردخانه نگهداری کرد. چنانچه مدت زمان نگهداری محصولات از یک بازه زمانی طولانی تجاوز کند، سبب فاسد شدن مواد غذایی خواهد شد.
سردخانه های بالای صفر از سیستم تراکمی استفاده می کنند. مبرد در سردخانه ها نقش اساسی دارد. معمولا از مبردهای فریونی و یا آمونیاکی در سردخانه های بالای صفر استفاده می شوند. مبردهای آمونیاکی سمی و خطرناک هستند. این نوع مبرد، برای سردخانه های با فضای بزرگ و حجم نگهداری محصول بالا کاربرد دارد. سیستم فریون برای تمامی محصولات قابل استفاده است.

 

معرفی تجهیزات سردخانه بالای صفر

سردخانه بالای صفر، از تجهیزات و قطعات مختلفی ساخته شده است. هر کدام از این قطعات وظیفه خاصی بر عهده دارند. اختلال در عملکرد هر کدام از این قطعات، کارایی سردخانه را تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه شما را با تجهیزات این نوع سردخانه بیشتر آشنا خواهیم کرد.

کمپرسور: این قطعه از سردخانه کاربردهای وسیعی دارد. کمپرسور در دو نوع اسکرو و اسکرال در سردخانه ها استفاده می شود. وظیفه این قطعه، فشرده سازی گازها است. در نهایت گاز گرم شده توسط کندانسور خنک می شود.

کندانسور: سرعت کندانسور هوا خنک پایین است، اما از راندمان دمنده بالایی برخوردار است. این نوع کندانسورها بی صدا کار می کنند. همچنین به دلیل استفاده از کلید مستقل بسیار ایمن و راحت هستند. کندانسورها از لوله های بدون درز ساخته می شوند. طول عمر این لوله ها بسیار زیاد است، زیرا در برابر خوردگی مقاوم هستند.

پرده هوا: جلوگیری از فرار هوای سرد، از کاربردهای این قطعه است. در سردخانه های بالای صفر، پرده هوا را داخل سردخانه نصب می کنند.

اواپراتور: سطح تبادل اواپراتور در سردخانه های بالای صفر، بیشتر از سردخانه های زیر صفر است. در اواپراتور بالای صفر فواصل فین ها کمتر است. این فاصله کم، سبب افزایش سطح تبادل و راندمان کویل اواپراتور می شود.

درب: این قطعه از نظر ظاهر و ساختار، مشابه درب سردخانه زیر صفر است. با این تفاوت که در درب سردخانه بالای صفر هیتر وجود ندارد، زیرا به دلیل دمای بالای صفر مشکل یخ زدگی درب سردخانه وجود ندارد.

دیفراست: زمان یخ زدایی یا دیفراست در سردخانه های بالای صفر کم است. دلیل این امر برودت کم سطح کویل اواپراتور است، بنابراین تقطیر کمی صورت می گیرد. در نهایت برفک کمتری هم بر روی سطح کویل ایجاد می شود.

 

چگونگی طراحی سردخانه و ویژگی های آن

طراحی سردخانه های بالای صفر به این صورت است که ابتدا باید نوع محصول تعیین شود. سپس بر اساس استانداردهای نگهداری مواد غذایی دمای مطلوب بدست می آید. در نهایت ظرفیت سردخانه مشخص می شود. از عوامل موثر بر ظرفیت سردخانه می توان به حجم محصول، شرایط آب و هوایی منطقه و ابعاد سردخانه اشاره کرد.
تجهیزات سردخانه بالای صفر از قبیل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، شیر انبساط و دیگر قطعات براساس ظرفیت یا بار برودتی مورد نیاز سردخانه انتخاب می شوند. انتخاب تجهیزات باید به گونه ای باشد که بار برودتی مورد نیاز سردخانه را تامین کند. در اینصورت دما به نقطه مطلوب می رسد.
برق مصرفی سردخانه های بالای صفر، از نوع 3 فاز و صنعتی و یا تک فاز و مجهز به تابلو برق است. تابلو برق استفاده شده تمام اتوماتیک و دارای نشانگر دیجیتالی و سنسور دمای اتوماتیک است. امکان تنظیم دمای داخل سردخانه توسط تابلو برق وجود دارد. برای روشنایی بیشتر داخل کابین، از چراغ های قدرتمند و کم مصرف استفاده می کنند.
سردخانه از جنس بدنه فلزی ساخته شده و در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. جنس کابین سردخانه بالای صفر، ضد زنگ است. به همین دلیل امکان شستشوی کامل کابین وجود دارد. این نوع سردخانه به دلیل ساختار ویژه ای که دارد، به راحتی قابل شستشو است.